Představujeme bylinky: ibišek, rakytník a klitorie

Jsou voňavé, výrazné a mají spoustu zajímavých účinků na lidské tělo i psychiku. Řeč je o bylinkách. Dnes vám představíme tři zástupce z bylinkové říše. Dva z nich nejspíš znáte. Poslední bylinka voní dalekou exotikou. Ale můžete ji ochutnat přímo u nás ve Foodigu.

 


 

Ibišek: národní květina Haiti i tradiční egyptský čaj Karkadé nebo mexická Rosa de Jamaica

Možná někteří z vás pěstují ibišek i doma. Z takové rostlinky si nejspíš čaj neuděláte. Ale z tropické odrůdy ibišku súdánského už ano. A nejen čaj. Jeho dužnaté červené kalichy obsahují spoustu zdraví prospěšných látek, vitamínů a minerálů. Jsou skvělé k přípravě teplých i studených nápojů, získávají se z nich posilující sirupy. 

 

Účinky ibišku

Ibiškové květy obsahují vysoké množství vitamínu C a železo. Ibišek tak podporuje imunitní systém. Je známý také pro své pozitivní účinky na snížení krevního tlaku. Je to i vědecky podložené. Provedené studie prokázaly snížení systolického i diastolického krevního tlaku při pravidelném pití ibiškového čaje. 

Svou krásně červenou barvu květy získaly díky vysokému obsahu antokyanů. Antokyany jsou zároveň zdrojem antioxidantů, které chrání především vaše játra. Ibišku se připisuje i pozitivní vliv na redukci nadváhy. Podle dostupných informací ještě stimuluje paměť, má protizánětlivé účinky a snižuje teplotu

 

U nás si můžete lahodnou ibiškovou příchuť vychutnat například v medové limonádě značky Mellos.

 

Rakytník: posvátné ovoce Himalájí nebo tekuté zlato

Ne nadarmo se rakytník označuje za superpotravinu budoucnosti. Těžko říct, proč se u nás zatím netěší takové pozornosti, jakou si stoprocentně zaslouží. Jeho zlatožluté až načervenalé plody jsou doslova nabité vitamíny a antioxidanty. 

V každé malé kuličce se ukrývají vitamíny A, B, D, K, P, provitamín D a spousta dalších bioaktivních látek. Například flavonoidy, karotenoidy, kyselina listová nebo minerální soli. A co je ještě zajímavější, tak také esenciální mastné kyseliny. Takže pokud hledáte přírodní zdroj omega kyselin 3, 6, 7 a 9 tradá…tady ho máte.

Víte, proč se rakytníku řešetlákovému říká citroník severu? Daří se mu výborně v chladnějších oblastech Evropy i Asie a obsahuje asi 10krát vyšší množství vitamínu C než skutečný citron! 

 

Účinky rakytníku

Rakytník je opravdový poklad, který si můžete vypěstovat klidně i na vlastní zahrádce. Díky flavonoidům rakytník přispívá k normální funkci kardiovaskulárního systému. Konkrétně jeho působením dochází k aktivaci tvorby vlastního kolagenu. Flavonoidy obsažené v plodech rakytníku tak například zlepšují propustnost a pružnost cév

Máte problémy s trávením? Rakytník podporuje tvorbu žluči, působí preventivně proti vzniku žaludečních obtíží a žaludečních vředů. Díky vysokému obsahu vitamínu C a dalších vitamínů podporuje správné fungování imunity. Působí příznivě na stav pleti, proto se často využívá v kosmetice.


 

Klitorie: motýlí hrášek i modrý čaj

Klitorie ternatská je tropická rostlina. V Evropě ji nenajdete, ale v tropických oblastech ostatních světadílů se jí daří. Víte jak vypadají její květy? Název rostlinky vám napoví. Pokud stále ještě tápete, mrkněte na obrázek.

Květy jsou nejčastěji sytě modrofialové. Po odkvětu se na rostlině tvoří lusky. Proto se klitorii někdy říká motýlí hrášek.

Klitorie je bobovitá rostlina. Symbióza jejích kořenů s půdními bakteriemi tak obohacuje půdu o potřebný dusík. Zemědělci si proto rostlinku hýčkají a zpracovávají její květy, listy i kořeny. Naši středoevropskou zimu bohužel nepřežije. Můžete ji ale zkusit vypěstovat u sebe v bytě.

V zemích jihovýchodní Asie se rostlina těší velké oblibě. Tyrkysově modrý čaj z květů klitorie, medu, citronu a máty podávají v Thajsku a Vietnamu jako uklidňující nápoj. V Thajsku se setkáte i s modrým sirupem, v Barmě si rovnou pochutnáte na smažených obalovaných květech.

 

Účinky klitorie

Blahodárné účinky na lidské zdraví popisuje starodávná Ajurvéda. Řadí klitorii mezi stimulanty nervové soustavy. Květy obsahují triterpenoidy, flavonové glykosidy, antokyany a přírodní steroidy. Díky nim získává výluh sedativní vlastnosti. Pomáhá zmírňovat úzkost a napětí, stabilizovat náladu. Působí příznivě na nespavost.

Dále pomáhá při kašli a nachlazení, má diuretické účinky a podporuje trávení. Antioxidanty také pomáhají zpomalovat stárnutí buněk.


Vzácnou bylinku si můžete vychutnat v medové limonádě Mellos z dílny bratrů Opredenkových. Chuť exotické klitorie citlivě propojili s výraznou chutí koriandru a hladivou sladkostí květového medu z východního Slovenska. Bon Appétit. Nebo vlastně spíš… Dobrú chuť!

scroll