Kohoutková voda ZDARMA: ano nebo ne?

Tohle téma obvykle budí mezi kavárníky a restauratéry emoce. Podávat kohoutkovou vodu zákazníkům zdarma nebo za peníze? Automaticky nebo na požádání? Pojďme se společně mrknout na možnosti, výhody a nevýhody jednotlivých řešení.

 

 

  • Kohoutková voda zdarma pro každého

 

Varianta, která je běžná zejména v zahraničí, tam, kde mají kvalitní kohoutkovou vodu. Hosté při příchodu dostanou na stůl automaticky karafu vody zdarma. Takový přístup vám jako kavárníkovi může přinést loajalitu zákazníků, kteří ocení vaši nadstandardní péči. Možným negativem je ušlá tržba za ostatní nealkoholické nápoje. Na druhou stranu si získáte přízeň zákazníků, kteří se u vás budou cítit dobře a rádi vás doporučí dále. 

 

  • Kohoutková voda zdarma na požádání 

 

Tento přístup se pomalu stává standardem i v některých českých restauracích. Kohoutková voda sice není uvedena v nápojovém lístku, personál ji však na požádání přinese. Většinou jako doplněk placené objednávky. Vaši zákazníci tento vstřícný krok určitě ocení. Přece jen jim dáváte benefit zdarma. Možná přijdete o část zisků za balenou vodu. Získáte však více loajálních zákazníků. A to se v konečném součtu nejspíš projeví pozitivně. Hlavně tehdy, když jsou vaše běžné ceny o něco vyšší. 

 

  • Žádná voda z kohoutku

 

Některé kavárny striktně vodu zdarma neposkytují. Když jste majitel, je samozřejmě jen na vás, jaký přístup k točené vodě zvolíte. Odmítnout natočit vodu na požádání můžete. Riskujete však, že příště zákazník půjde tam, kde k němu budou vstřícnější. Aby odmítnutí nebylo tak příkré, můžete lidem vysvětlit, že i podání karafy s vodou vás, jako majitele, něco stojí. Je třeba zaplatit někoho, kdo vodu natočí a donese, kdo potom odnese a umyje nádobí. Případně můžete využít možnost číslo 4.

 

  • Kohoutková voda za peníze

 

Pokud chcete lidem vyjít vstříc, ale nemůžete si dovolit přicházet o případné zisky z objednávek balených vod, naúčtujte i vodu v vodovodu. Své zákazníky o tom ale dopředu informujte. Položku zahrňte do nápojového lístku. Vysoká karafa čisté osvěžující vody se snítkou čerstvé máty a plátkem citronu za 30? Spokojenost bude nakonec nejspíš na obou stranách. Zákazník dostane spoustu nealkoholického osvěžení za pár korun a vám nevzniknou žádné ztráty.Zpět do obchodu
scroll